5 мита за кърлежите, които всеки стопанин на куче трябва да знае
М акар че пролетта и лятото са сезоните, които обикновено свързваме с кърлежите, истината е, че домашният ви любимец има нужда от защита през цялата година. И тъй като знаем, че тези кръвосмучещи паразити пренасят различни болести, за всеки собственик на куче е важно да е запознат с някои от най-честите митове, свързани с тях.
- „Най-добрият начин да премахнем кърлеж е със запалена кибритена клечка, вазелин или алкохол.“
Истината е, че нито един от тези методи не кара кърлежа да се „отдръпне“ от кожата. И всъщност прилагането им може да причини повече вреда, отколкото полза. Защо? Когато се опитате да отстраните кърлеж, който вече се е закачил за кучето ви по този начин, вие го стресирате. И респективно той започва да отделя повече слюнка, в която се съдържат вирусите и заразите, директно в разраненото място. А това увеличава риска от инфекция.
Най-добрият начин да премахнете кърлеж е като използвате пинсета, като го хванете възможно най-близо до кожата и го издърпате с равномерно движение.
Изхвърлете го в тоалетната или го поставете в тампон, напоен със спирт. След това почистете кожата на кучето си с мек сапун и вода. Може да забележите малък червен кръг или лека издатина от зачервяване на кожата до мястото – това е нормално и вероятно ще изчезне до няколко дни.
- „Не водя кучето си на разходка в гората, така че не трябва да се тревожа за кърлежи.“
Кърлежите живеят на земята, независимо от местоположението. И това включва както гористи местности, така и градски паркове и селски райони. Те обикновено пълзят по стръкчетата трева, търсейки потенциален гостоприемник, така че домашният ви любимец никога не може да бъде напълно застрахован.
- „Кърлежите не са проблем при по-студено време, така че няма нужда да се притеснявам за тях през зимата.“
Да, факт е, че сезонът на кърлежите продължава от април до ноември, инфекцията обаче може да се случи по всяко време на годината. Например, през зимата някои видове кърлежи всъщност се придвижват на закрито, докато други изпадат в нещо като летаргия, за да оцелеят през студените месеци. Ето защо ветеринарните лекари препоръчват целогодишна профилактика и обезпаразитяване.
- „Лаймската болест е единственото заболяване, което кърлежите могат да предадат на кучета (и техните хора).“
Действително лаймската болест е най-широко известното и често срещано заболяване, причинявано от кърлежи, но има и други, включително петниста треска, бабезиоза и ерлихиоза. Тези заболявания могат да имат също толкова неприятни ефекти върху домашните ни любимци.
- „Ако намеря кърлеж върху кучето си трябва незабавно да направя кръвен тест, за да разбера дали то има заболяване.“
Да, това със сигурност е добра идея и повечето ветеринарни лекари препоръчват скринингът за болести, пренасяни от кърлежи да се прави редовно. Въпреки това е важно да се отбележи, че лабораторните тестове за болести, пренасяни от кърлежи, често излизат отрицателни при първата проба и се налага втори тест след две до три седмици, за да се потвърди инфекцията. Следователно отрицателният тест не означава непременно, че вашето куче е здраво. Трябва също да знаете, че много кучета, заразени с лаймска болест, пренасяна от кърлежи, не изпитват никакви симптоми, особено в ранните стадии на заболяването.
Вижте още:
10 ежедневни съвета в борбата с бълхи и кърлежи при кучетата
Колко време след обезпаразитяване да изкъпем кучето си